Nagrywanie – jak możesz to zrobić? – Lekcje gry na gitarze – Piaseczno
Nagrywanie – jak możesz to zrobić?

Nagrywanie – jak możesz to zrobić?

Sprzęt BEHRINGER

Sklep muzyczny Gitara No.1
Jakiś czas temu obok sklepu internetowego www.gitara-sklep.pl, w którym oferuję sprzęt muzyczny różnych marek, uruchomiłem również sklep z tanim, a bardzo dobrym jakościowo sprzętem firmy Behringer. Monitoruję ceny w sieci i będę dążył do tego, by mieć ceny najniższe lub równe najniższym w sieci. Osoby poszukujące dobrych rozwiązań przy ograniczonym budżecie serdecznie zapraszam: www.sklep-behringer.pl.

Poniżej przedruk mojego artykułu na temat możliwości stworzenia małego domowego studia muzycznego na własnym komputerze.

NAGRAJ SIĘ

Nagrywanie swojej gry, to jedno z lepszych narzędzi podczas nauki gry na gitarze

Poradnik KROK PO KROKU – jak nagrać swoją grę
Na pewnym etapie nauki gry na instrumencie baczną uwagę skieruj na to, jak jest odbierana Twoja gra. Wiele szczegółów umyka Twojej uwadze, gdy jesteś skupiony nad wykonaniem. Idealnym narzędziem będzie wtedy dla Ciebie nagranie swojej gry na gitarze.
Wiele osób zaczyna od nagrań na telefon komórkowy. Jest to jakiś sposób do realizacji pierwszych prób. Jednak jakość takiego nagrania nie rzuca na kolana i nie pozwala nagrywać kilku śladów.

Oferując swoim uczniom ten sposób dodatkowej edukacji, spotykam się z dużym oporem technicznym. Z jednej strony zdaję sobie sprawę jak wiele jest rozwiązań i możliwości. Z drugiej – doskonale pamiętam, ile namęczyłem się zanim doszedłem do tych najbardziej banalnych rozwiązań.

Nie będę się rozpisywał nad wielością rozwiązań, tylko przedstawię konkret.
Rozwiązanie, które:
1) działa,
2) jest tanie,
3) jest kompletne,
4) daje dobre rezultaty.

Podcaststudio BEHRINGER -> najlepsza oferta na rynku: Link
Jakie elementy musimy zapewnić sobie, by nagrywać na komputer i mieć nad tym przynajmniej minimalną kontrolę?

Oto zestaw:

  • Podłączenie do komputera – interfejs audio lub karta dźwiękowa
  • Sterowanie sygnałem – mikser lub przedwzmacniacz
  • Odsłuch nagrania – głośniki lub słuchawki
  • Pobranie dźwięku – mikrofon lub układ (np. piezoelektryczny) w instrumencie
  • Program rejestrujący

NAGRAJ SIEBIE z Podcaststudio BEHRINGER
1) Podłącz interfejs UCA200 do złącza USB w swoim komputerze i zainstaluj sterowniki. Twój komputer prawdopodobnie poradzi sobie z tym sam. Zalecam Ci jednak zainstalowanie sterowników ASIO dostępnych na płycie w zestawie.


2) Zainstaluj program wielościeżkowego nagrywania – Audacity, udostępniony przez producenta na jego stronie www.behringer.com

Ekran programu po zainstalowaniu przed dokonaniem nagrań:

>> Kliknij, by powiększyć<<


3) Ustaw źródło dźwięku
Wybierz z górnego menu: Edytuj -> Ustawienia… (lub wybierz kombinację klawiszy [Ctrl]+[P])
Na karcie „Audio I/O” w sekcji –Nagrywanie– ustaw „USB Audio CODEC” oraz w sekcji –Odtwarzanie– ustaw „USB Audio CODEC”>> Kliknij by powiększyć<<

(W ten sposób „powiedziałeś” programowi, skąd ma nagrywać dźwięk)


4) Podłącz mikser Xenyx 502 do interfejsu audio UCA200 przy pomocy załączonych do zestawu przewodów 2*RCA-2*RCA
Połączenia:
– mikser – złącza CD/TAPE INPUT połącz z intefejs OUTPUT
– mikser – złącza CD/TAPE OUTPUT połącz z intefejs INPUT


5) Podłącz mikrofon Behringer XM8500 do gniazda MIC (1) miksera za pomocą załączonego do zestawu przewodu XLR-XLR. Ustaw Potencjometr GAIN na poziomie 0 oraz LEVEL 1 na poziomie 0


6) Podłącz słuchawki HPM1000 do gniazda PHONES w mikserze

WSZYSTKO GOTOWE do nagrań!!!
Załóż słuchawki i powiedz coś do mikrofonu.
Mikser podłączony do zasilania? (zasilacz jest w zestawie) – więc słyszysz swój głos w słuchawkach!


7) Nagrywaj
– naciśnij przycisk uruchamiający nagrywanie w programie Audacity
– powiedz coś do mikrofonu
– naciśnij STOP w programie
– odsłuchaj naciskając PLAY
– teraz słyszysz w słuchawkach swój nagrany głos


8) Zapisz na dysk
Właśnie dokonałeś wiekopomnego wydarzenia 🙂 Zapewne chcesz zapisać to, co zarejestrowałeś.
Wybierz:
Menu na górze strony -> „Menu” -> „Eksportuj jako WAV” -> (wybierz miejsce zapisu na dysku) -> Zapisz

Możesz też wybrać zapis w postaci .mp3. Wybierz wtedy „Eksportuj jako mp3”. Gdy robisz zapis mp3 to po raz pierwszy, program poprosi Cię o ściągnięcie małego pliku z sieci. Z pomocą Google znajdziesz go z łatwością. Wrzuć plik w miejsce, które podpowie Ci program w komunikacie.>> Kliknij by powiększyć<<


Tyle ustawień i dokonań związanych z pierwszą próbą nagrania. Nie chodziło Ci jednak przecież o to, by powiedzieć do mikrofonu „Witaj świecie!” 🙂
Poniżej pokazuję, w jaki sposób na szybko nagrałem kilka taktów z utworu „Nie płacz Ewka”. Możesz w ramach ćwiczenia zrobić dokładnie to samo. Ja nie śpiewałem… 🙂 Ty możesz!!!

Nagranie wielościeżkowe – przykład
Nie płacz Ewka

Dzięki wykorzystaniu programu Audacity możesz nagrać nawet rozbudowany pod względem instrumentalno-wokalnym utwór.<br|>Dokonasz tego, nagrywając po kolei instrument po instrumencie.

Ja w pierwszej kolejności podłączyłem do jednego z kanałów stereofonicznych automat perkusyjny [A] i nagrałem rytm perkusji.
Perkusja: Link


Następnie podłączyłem do kolejnego kanału w mikserze gitarę elektryczną [B], założyłem słuchawki [C], uruchomiłem nagrywanie i, słuchając nagranego rytmu perkusji, dograłem gitarę elektryczną.
Nagranie z gitarą elektryczną: Link

W kolejnym kroku użyłem kanału 1 w mikserze [D]. Nagrałem gitarę akustyczną, wykorzystując mikrofon skierowany w okolice mostka gitary.

Nagranie z dograną gitarą akustyczną: Link

Teraz ponownie użyłem kanału 1. Podłączyłem gitarę basową (odłączając mikrofon) i wykorzystując potencjometr GAIN [E], ustawiłem odpowiedni poziom sygnału dla tego instrumentu.

Po dograniu gitary basowej wygląda to następująco: Link

Uwagi końcowe:

  • Nagrywając materiał (nawet jeśli jest to jedynie ogólne demo dla ludzi z zespołu lub ćwiczenie do odsłuchania swojej gry) postaraj się ustawić odpowiednią głośność instrumentów. Obserwując wysokość amplitudy dźwięku w programie doprowadź do sytuacji, gdy jest ona wyraźnie zaznaczona, ale nigdy nie osiąga poziomu maksymalnego
  • Nie musisz przesadzać z dokładnością. Po dokonaniu nagrań możesz jeszcze w programie zmniejszyć lub zwiększyć głośność poszczególnych instrumentów

Przykładowy ekran z nagranymi 4 instrumentami wygląda tak:


>> Kliknij by powiększyć<<

Powyższy artykuł kieruję do osób, które nie miały styczności z nagrywaniem i chcą używać tego jako narzędzia do ćwiczeń lub np. nagrania komentarza do prezentacji. Jeśli trafią tu tacy, którzy będą chcieli udowodnić wyższość rozwiązań za kilka tysięcy złotych, to zapewne mają rację i… tak, tak – przyznam im ją.

POLECAM rozwiązanie Podcaststudio BEHRIGERA (dostępne: www.sklep-behringer.pl) szczególnie swoim uczniom – zarówno tym z lekcji indywidualnych, jak i internetowych video i e-mail.
Dostajesz rozwiązanie rozsądne jakościowo, tanie i kompletne. Spakowane w jeden zestaw i gotowe do użycia praktycznie natychmiast:

W skład zestawu poza sprzętem wchodzi bardzo dobry pakiet oprogramowania oraz instrukcja w języku polskim.

Kompletny zestaw do domowego nagrywania BEHRINGER Podcaststudio USB – w absolutnie najlepszej cenie: www.sklep-behringer.pl

Interesują Cię jedynie wybrane elementy zestawu?
Są dostępne:
Miksery BEHRINGER – najniższe ceny w sieci: Link

Taby do nagranych fragmentów


Nauka gry na gitarze… i obsługa sprzętu, miksera…

Jeśli zainteresowałeś się moim artykułem, a chcesz dowiedzieć się więcej o technikach nagrywania, miksowania, tworzenia nagrań na tym lub innym zestawie, zapraszam Cię na indywidualne lekcje.
Wprawdzie prowadzę zajęcia z nauki gry na gitarze klasycznej, akustycznej, elektrycznej, basowej… a także lekcje gry na ukulele i instrumentach perkusyjnych (np. cajon, bongosy, djembe), to jednak w ramach zajęć mogę też wprowadzić Cię w podstawowe zagadnienia zawiązane z technikami nagrywania.

Zapraszam na lekcje – www.Gitara-Lekcje.pl
Witek Ślendakowski

Comments are closed.