Kurs gry na gitarze elektrycznejLekcja 2 (cz.1): Pentatonika molowa w VII pozycji – Lekcje gry na gitarze – Piaseczno
Kurs gry na gitarze elektrycznej
Lekcja 2 (cz.1): Pentatonika molowa w VII pozycji

Kurs gry na gitarze elektrycznej
Lekcja 2 (cz.1): Pentatonika molowa w VII pozycji

Kolejne przykłady w lekcji drugiej będą związane z innym miejscem na gryfie, niż ten, na bazie którego graliśmy w pierwszej lekcji.

Poznaj więc pentatonikę a-moll w kolejnej pozycji.

Ja mówię o tej pentatonice, że jest w VII pozycji. Tak też będę o niej mówił w dalszej części kursu. Mówiąc: VII pozycja, mam na myśli odległość (liczba progów) od dźwięku prymy na szóstej strunie. Poznana w pierwszej lekcji pentatonika, to (dla przypomnienia) pentatonika w „podstawowej” pozycji, bo tamtego układu szukamy dokładnie tam, gdzie znajduje się dźwięk prymy.

Przedstawiona poniżej pentatonika znajduje się dokładnie tam, gdzie również znajduje się dźwięk prymy, ale na 5-tej strunie. Na XII progu struny mamy dźwięk A i gramy ten układ od XII progu. Łatwe do zapamiętania? 🙂
Dodam może jeszcze, że tego układu pentatoniki szukamy dokładnie tam, gdzie znajduje się akord molowy w układzie takim, jak a-moll z wykorzystaniem pustych strun.

Dla przykładu: akord e-moll w tym układzie zaczyna się poprzeczką na VII progu, więc tam będziemy ogrywali ten układ dla tonacji e-moll.

Teraz wracamy już do a-moll. Ograj tę pentatonikę od góry do dołu i od dołu do góry, a gdy już się z nią zaprzyjaźnisz, to zacznij również wprowadzać hammer-on i pull-off analogicznie do sposobu, jaki przedstawiłem w pierwszej lekcji dla „podstawowej” pozycji.


Czytaj dalej → Kurs gry na gitarze elektrycznej – Lekcja 2 (cz.1): Breakout „Oni zaraz przyjdą tu”