Kurs gry na gitarze elektrycznejLekcja 2 (cz.1): Tłumienie strun – Lekcje gry na gitarze – Piaseczno
Kurs gry na gitarze elektrycznej
Lekcja 2 (cz.1): Tłumienie strun

Kurs gry na gitarze elektrycznej
Lekcja 2 (cz.1): Tłumienie strun

Ćwiczymy tłumienie strun

Zrób teraz małe doświadczenie. Połóż palec wskazujący na strunach w okolicy piątego progu, ale nie dociskaj strun do progu. Uderz teraz wszystkie sześć strun. I co? Głucho! Natychmiast wytłumione. Powiesz – „to oczywiste” 🙂
Teraz więc, nie zmieniając ułożenia palca wskazującego, przyciśnij palcem serdecznym strunę 4 na VII progu. Uderz we wszystkie 6 strun. I co? Brzmi tylko jeden dźwięk A, ponieważ pozostałe wytłumił palec wskazujący.
To małe doświadczenie jest „prawie” oczywiste. …ale przecież „prawie” robi wielką różnicę.

To jest jedna z tajemnic bardzo swobodnej gry na gitarze – umiejętne tłumienie. Teraz zagraj całą pentatonikę (znaną Ci z poprzedniej lekcji) w taki sam sposób. Uderzaj we wszystkie struny, a niech wybrzmiewa jedynie ten dźwięk, który chcesz, by brzmiał w danej chwili.

W jaki jeszcze sposób można zadbać o tłumienie strun?

  • Gdy grasz dolne struny, to te na górze możesz tłumić prawą ręką przy mostku.
  • Gdy grasz środkowe struny, to basowe możesz wytłumić kciukiem obejmującym gryf od tyłu i wystającym ponad gryf.

  • Grając basowe struny, możesz płasko po gryfie kłaść palce lewej ręki (nawet te palce grające w danej chwili dźwięki, mogą na niższych strunach inne dźwięki tłumić). W ten sposób palce tłumią dolne struny.

Zobacz, jak to robią najlepsi

Moja propozycja – podejrzyj grę Steve Ray Voughan’a. Ten znakomity gitarzysta często grający nawet, trzymając gitarę za plecami :). Gra, uderzając czasami bardzo „szeroko” w struny prawą ręką. Mimo to, w jego grze wszytko dokładnie słychać. Używa z największym kunsztem technik tłumienia wszystkiego, co mu nie jest potrzebne.

Polecam Ci wpisanie do wyszukiwarki na YouTube hasła „Texas Flood”. Z pewnością trafisz na bardzo wiele wykonań tego bardzo stylowego bluesa.
Steve Ray Voughan gra najczęściej w składzie 3-osobowym: on na gitarze solowej i wokalu, basista i perkusista. Jak widzisz jest miejsce dla Ciebie 🙂 Pograj „z nim” w funkcji gitarzysty rytmicznego.
Steve gra ten klasyczny blues chyba zawsze w tonacji Fis-dur. Jestem przekonany, że umiesz już określić akordy we wszystkich 12-tu taktach!!! Jeśli pokombinujesz i coś nie będzie Ci wychodziło w dobraniu akordów, to oczywiście służę pomocą…


Czytaj dalej → Kurs gry na gitarze elektrycznej – Lekcja 2 (cz.1): Harmonia bluesa durowego