Kurs gry na gitarze elektrycznejLekcja 5: „I love rock and roll”riff wstępu i zwrotka – Lekcje gry na gitarze – Piaseczno
Kurs gry na gitarze elektrycznej
Lekcja 5: „I love rock and roll”
riff wstępu i zwrotka

Kurs gry na gitarze elektrycznej
Lekcja 5: „I love rock and roll”
riff wstępu i zwrotka

Dzisiaj ostatnia lekcja o rocku. Podkreślę jednak, że mam na myśli bardzo klasycznego rocka. Bo przecież przynajmniej połowa gatunków muzycznych, w których króluje gitara, ma silne związki z rockiem. Trudno często też zakwalifikować utwory czy wykonawców do jednego tylko nurtu. Siłą rzeczy wiele jeszcze o rocku w kursie będzie 🙂

Zapraszam do lekcji!


Lekcja 5

O czym w lekcji?

 • „I love rock and roll” – riff wstępu
 • Zwrotka „I love rock and roll”
 • Rytm w classic rocku – podsumowanie
 • Budowanie własnej „mapy gryfu”
 • Pentatonika durowa
 • „Pozycja” na gitarze

Dzisiejsze trzy elementy:

 • Coś bardzo ogólnego – podsumowanie poznanych sposobów grania rockowego na power chords
 • Coś bardzo konkretnego – akompaniament gitary w utworze „I love rock and roll”
 • Coś rozwijającego improwizację – budowanie solidnej mapy gryfu w oparciu o pentatoniki i układy akordów

„I love rock and roll” – riff wstępu

W dzisiejszej lekcji pozostaniemy w rockowym akompaniamencie opartym na akordach typu power chord. Rozpatrzymy akompaniament utworu „I love rock and roll”. To kontynuacja myśli, by w rockowym akompaniamencie grać stosunkowo prosto rytmicznie. Rytm, opierając silnie szczególnie na początku taktu lub dokładnie w połowie – na „trzy”.

Główna motoryka rytmu w akompaniamencie gitary do utworu „I love rock and roll” opiera się na podwójnych uderzeniach (dwie ósemki) na początku (a w refrenie również w środku) taktu. Po uderzeniach następuje wyraźna pauza, co znaczy, że nie powinniśmy pozwolić wybrzmiewać strunom.

Przećwicz z metronomem powyżej przedstawiony sposób gry, a później przejdź do nauki oryginalnego riffu ze wstępu do utworu:

Jak widzisz z powyższej tabulatury, w riffie rzeczywiście dominuje zasada dwóch uderzeń w akord: na „1”, „1i” oraz „3”’ „3i”, jednak dwie dodatkowe rzeczy nadają charakterystycznej motoryki:

 1. Na końcu pierwszych trzech taktów – na „4i” dogrywany jest dźwięk G. Sprawia to wrażenie swego rodzaju „zawieszenia” czy „cofnięcia” rytmu. Jakkolwiek to nazwiemy, brzmi to ciekawie.
 2. Czwarty takt grany jest w metrum na 3/4 (podczas gdy pozostała część utworu jest na 4/4).

Posłuchaj wstępu w oryginalnym utworze (jeśli masz do niego dostęp) lub we fragmencie nagranym przeze mnie:

Przykład 1

Pobierz ⇒ „I love rock and roll” – riff wstępu

i graj go sam lub jeszcze lepiej z metronomem aż do osiągnięcia dobrze osadzonego pulsu tego riffu.

Jeszcze raz przypominam Ci, że jeśli będziesz grać ten riff „dookoła”, to co czwarty takt masz na 3/4. Weź to pod uwagę przy ustawianiu metronomu. Nie możesz ustawić ani rytmu 4/4, ani 3/4 (chyba, że masz metronom programowalny). Proponuję Ci ustawienie metronomu w taki sposób, by „pikał” nie zaznaczając początku taktu. np. w metronomie, jaki mam w tej chwili przed sobą, mam dwa ustawienia, które mogę wykorzystać w tym przypadku: metrum 0/4 (nie wyróżnia żadnego „piknięcia”) oraz metrum 1/4 (wyróżnia wszystkie „piknięcia”). Pokombinuj ze swoim urządzeniem.


Teraz ciekawostka 🙂

Kolejna rzecz, na którą chcę zwrócić Ci uwagę, to wspomniany wyżej dźwięk G z końca taktu. Dźwięk ten jest tercją małą względem prymy – czyli względem dźwięku E (E-G).
O.K. powiesz – tak jest, bo tak to wymyślił twórca riffu :)))
No tak, ale zróbmy krótką analizę. Utwór jest oparty na triadzie harmonicznej durowej (teoretycznie, bo praktycznie gramy power chord, czyli akord bez charakteru można powiedzieć ;)) Gdybyśmy jednak grali z klawiszowcem, to i tak trzeba mu powiedzieć, by grał akord moll lub dur. Powinien właśnie zagrać E-dur. My dogrywamy dźwięk G, czyli z akordu molowego. Wiesz co można zrobić z takim dźwiękiem? Podciągamy go nieznacznie do góry. Nie powinien to być dźwięk idealnie dociągnięty do Gis, a raczej „dążący” do niego. Z praktycznego punktu widzenia strunę szóstą naciągnij minimalnie w dół. Dźwięk trwa na tyle krótko, że trudno określić dokładnie jego wysokość. Ja w tabulaturze w ogóle tego nie oznaczyłem. Gdybym jednak miał oznaczyć, to byłby to bending o 1/4 tonu (dźwięk nie do osiągnięcia np. na pianinie).

O zamieszaniu miedzy tercją małą i tercją wielką pisałem już w lekcjach o bluesie. Pamiętasz akord hendrixowski?

Teraz pozostało nam jeszcze zagrać zwrotkę i gitarę rytmiczną do utworu mamy „zrobioną” 🙂

Zapytasz może:
„Jak to, a refren?
– Refren graj tak samo jak wstęp 🙂 Jedyna różnica: w oryginalnym nagraniu w refrenie gitarzysta pomija dźwięk G w drugim takcie (czyli po akordzie B).


Zwrotka „I love rock and roll”

Zwrotka jest dużo prostsza rytmicznie od refrenu i dla pierwszych 6 taktów może ograniczyć się do grania dwóch uderzeń (ósemkami) na początku każdego taktu. Możesz też zagrać w drugiej połowie 2-go, 4-gi i 6-go taktu charakterystyczną zagrywkę opartą o dźwięki pentatoniki molowej, a skoro molowej, to tu też występuje dźwięk G 🙂

Jeżeli technika podciągania strun (bending) idzie Ci jeszcze nie najlepiej, albo wyrobienie się z rytmem, gdy podciągasz struny jest dla Ciebie jeszcze zbyt dużym wyzwaniem, to możesz zagrać bez podciągania w ten sposób:

Kolejne takty zwrotki (od taktu 7-go) to A5, B5, E5 – grane są również podwójnymi uderzeniami, tylko tak, jak w refrenie zmieniają się co pół taktu. I tu ważna uwaga – takt ósmy jest o połowę krótszy. Możemy powiedzieć, że jest tu tylko pół taktu, a bardziej formalnie – to takt na 2/4. Po nim następuje jedno uderzenie  w akord A5, który ma wybrzmieć przez 4 kolejne takty. W ostatnim trakcie prowadzącym do refrenu graj 8 równych ósemek na akordzie B5 (pisałem o tym w lekcji 3).

Gitarę do całej zwrotki możesz odsłuchać tu:

Przykład 2

Pobierz ⇒ „I love rock and roll” – zwrotka

Tabulatura zwrotki w całości:

Schemat całego utworu rozpisany przedstawionymi powyżej figurami:

A (wstęp), B (I zw.), A (ref), B (II zw.), A (ref) , B (solo git.) A* (ref N.C. – czyli bez akompaniamentu) , A A A A*  (4x ref)

Uwaga! A* – w ten sposób zaznaczyłem refren zakończony „normalnym” taktem na 4/4.

Gdy już nauczysz się poszczególnych części, ograj cały utwór z oryginalnym nagraniem, a następnie poczuj się jak w studio 🙂 i zagraj do samego rytmu perkusji.

W linku poniżej znajdziesz prezent ode mnie – perkusję pod cały utwór:

Przykład 3

Pobierz ⇒ „I love rock and roll” – perkusja


Czytaj dalej → Kurs gry na gitarze elektrycznej – Lekcja 5: Rytm w classic rocku – podsumowanie