Kurs gry na gitarze elektrycznejLekcja 5: „Pozycja” na gitarze – Lekcje gry na gitarze – Piaseczno
Kurs gry na gitarze elektrycznej
Lekcja 5: „Pozycja” na gitarze

Kurs gry na gitarze elektrycznej
Lekcja 5: „Pozycja” na gitarze

Zacząłem używać nazw: „pozycja I”, „pozycja II” dla pentatonik i diagramów akordów. Warto, bym jednoznacznie określił to nazewnictwo. Chciałem podeprzeć się czymś już stosowanym. Jednak pomimo, że szukałem w wielu źródłach jakiegoś logicznego sposobu nazywania pozycji na gitarze, to takiego sposobu nie znalazłem.
W zasadzie, w naszym kraju chyba tylko w materiałach Leszka Cichońskiego jest mowa o „superpozycjach”. Nie do końca jednak logiczna mi się wydaje kolejność stosowana u niego.

Uznałem, że będę nazywał pozycje zgodnie z kolejnością ich wprowadzania w kursie. A wprowadzam je i dalej będę wprowadzał w kolejności wynikającej z częstości ich wykorzystywania (przynajmniej według mojego doświadczenia). Jednocześnie jest w tym logika prosta do zapamiętania – moje numerowanie pozycji w pewien sposób jest odwrotne od numeracji strun. Wystarczy w danej pozycji znaleźć dźwięk prymy pod palcem wskazującym i policzyć struny od góry. Dotyczy to skal molowych.

Zauważ, że I pozycja dla pentatoniki a-moll, to ta wprowadzona w I lekcji od V progu – czyli tam, gdzie dźwięk A znajduje się na 6 strunie.

Tak więc:
•    I pozycja jest wtedy, gdy  pryma dla pentatoniki molowej jest na 6 strunie
•    II pozycja – pryma na 5 strunie
•    III pozycja – pryma na 4 strunie
•    IV pozycja – pryma  na 3 strunie
•    V pozycja – pryma na 2 strunie

Nazewnictwo stosuję względem skali molowej i przenoszę na pokrewną skalę durową. Czyli zarówno pentatonikę a-moll od 5 V progu, jak i złożoną z tych samych dźwięków pentatonikę C-dur od V progu, będę nazywał pentatoniką w I pozycji.

W przyszłości, gdy poznasz już dobrze wszystkie 5 pozycji, to z łatwością określisz, którą zastosować w danym miejscu na gryfie.

Załóżmy, że grając w tonacji e-moll, Twoja ręka znajdzie się w okolicy VII progu. Zauważasz, że dźwięk E jest tu na 5 strunie – czyli drugiej od góry!!! – grasz więc, wykorzystując drugą pozycję.

Jeśli nawet nie do końca wydaje Ci się to jeszcze w tej chwili zrozumiałe, to wystarczy dla mnie, że masz to przeczytane. W kolejnych lekcjach w miarę wprowadzania kolejnych pozycji wszystko się wyjaśni, a Tobie będzie się budowała coraz bardziej przejrzysta Twoja własna mapa gryfu… i co ważne – uniwersalna dla każdej tonacji i to zarówno dla diagramów akordów, pentatonik, jak i bardziej rozbudowanych skal.


Dziękuję Ci za uwagę. Wiele pracy przed Tobą. Materiał tej lekcji można rozwinąć na wiele kolejnych ćwiczeń, pomysłów, zastosowań. Twoim celem powinno być szukanie bardzo realnych dla Ciebie zastosowań.

W kolejnej lekcji przejdziemy do kolejnego gatunku muzycznego – metal i jego podstawy oraz wprowadzę kolejną pozycję rozbudowującą naszą mapę gryfu.

Materiały do dzisiejszej lekcji możesz ściągnąć jak zwykle z chomika:
http://chomikuj.pl/witold.slendakowski?fid=341598513
hasło: rockandroll

Życzę Ci przyjemnego ćwiczenia, pozdrawiam
Witek


P.S.

  • Przeczytałeś wszystko i wprowadzasz w życie, ale nie brzmi tak jak chcesz?
    Może potrzebujesz spojrzenia z boku i trafnych podpowiedzi?
  • Masz wiele nurtujących Cię pytań dotyczących szczegółów tego jak uderzać, co zaakcentować…
  • Chcesz pójść innym torem niż program kursu?

Zapraszam Cię do mnie na prywatne indywidualne lekcje i warsztaty rozwijające umiejętność gry z innymi muzykami.