Przegląd zagadnień: Gra akordowa
Kurs gry na gitarze elektrycznej
Przegląd zagadnień: Gra akordowa
Gra akordowa
Z grą akordową zapoznaję Cię dokładnie w kursie dla początkujących. Jednak gitara elektryczna daje zupełnie nowe możliwości. W kursie przedstawię Ci te możliwości…
Metallica – „Nothing Else Matters” (druga gitara)
Zobacz dzisiaj: akordy spokojnie grane we wstępie do utworu „Nothing else matters” już chwilę później przeradzają się w wulkan energii. Tak duża zmienność dynamiki to domena gitary elektrycznej. O tym w kursie…
Pobierz ⇒ „Nothing else matters”
Pink Floyd – „Another Brick In The Wall Part 2”
W utworze „Another Brick in the wall part 2” słyszymy klasyczne bicie gitarowe. Jednak nadaje ono z partią gitary basowej świetny klimat.
Gitara elektryczna, to hałaśliwy instrument 🙂 … ważne jest więc w biciu na gitarę elektryczną odpowiednie tłumienie strun. Pomaga w tym granie akordów z poprzeczką barre. Możemy wtedy wytłumić brzmienie akordu, unosząc palce lewej ręki delikatnie ponad gryf. Szczegóły w kursie…
Poniżej przedstawiam Ci diagram bicia w czymś, co możemy nazwać zwrotka utworu. W zapisie nutowym krótko zagrana nuta (staccato) oznaczana jest kropką nad nią. W diagramie bicia poniżej użyłem podobnego oznaczenia. Widzisz czerwoną kropkę – wytłum.
Poniżej zobaczysz dwa schematy bicia. Graj je w taki sposób:
- pierwszy – w miejscu gdzie jest wokal (początkowe dwa takty)
- drugi – w miejscu, gdzie wokalista nie śpiewa (kolejne dwa takty)
… i tak na zamianę.
Pobierz ⇒ Pink Floyd „Another Brick In The Wall Part 2”
Cały przykład grany jest na akordzie d-moll7 w V pozycji.
Oto diagram tego akordu:
Jako ciekawostkę w opracowaniach w pliku .pdf znajdziesz prostą, ale bardzo ciekawą partię gitary basowej. Zagraj ją sobie na gitarze elektrycznej! To bardzo ładny sposób ogrania akordu d-moll7.
Generalnie, gitarę basową stroi się tak samo jak cztery struny na „zwykłej” gitarze, patrząc od strony strun basowych. Zauważ jednak koniecznie, że w tym utworze dla basu stosujemy strój „drop D”. Co to znaczy? Widać w nazwach strun przy tabulaturze. Po prostu obniżenie stroju struny E do dźwięku D. Będzie o tym więcej w kursie…
Dżem – „Naiwne pytania” (W życiu piękne są tylko chwile)
Tłumienie strun wykorzystuje się „nagminnie” w grze na gitarze elektrycznej. Kolejny przykład z wyraźnym tłumieniem strun to wstęp do utworu „Naiwne pytania” grupy Dżem (wersja „elektryczna”, o wersji akustycznej będę mówił w kursie od podstaw). Utwór przedstawiany przeze mnie bardziej znany jest chyba pod tytułem „W życiu piękne są tylko chwile”.
Pobierz ⇒ Dżem – „Naiwne pytania” (W życiu piękne są tylko chwile)
Dżem – „Wehikuł czasu”
Jeszcze ciekawsze „ogranie akordów” znajdziemy w innym utworze grupy Dżem – „Wehikuł czasu”
We wstępie do tego utworu znajdziesz najlepsze „patenty” riffów bluesowych.
Wstęp do tego utworu jest jednym z ulubionych „tematów” dla rozwijających warsztat gitarzystów. Dzisiaj spróbuj i Ty. Więcej o utworze – np. interesujące solo – w kursie…
Pobierz ⇒ Dżem – „Wehikuł czasu”
Ritchie Valens – „La bamba”
Wstęp do utworu „La bamba” znanego z wielu wykonań (ale chyba najbardziej Richie Valensa) to również bardzo ciekawe ogranie akordów. 3 kordy, charakterystyczny rytm, kilka dźwięków przejściowych i mamy coś, co rozpoznawane jest na całym świecie już po kilku dźwiękach. Nie sposób tego z czymś pomylić!!! Ciekawe jest również solo w tym utworze. Więcej na ten temat w kursie…
Pobierz ⇒ Ritchie Valens – „La bamba”
The Police – „Every breath you take”
Kolejny nieśmiertelny utwór doczekujący się coraz to nowych wykonań w coraz to bardziej odległych stylach muzycznych, to „Every breath you take” grupy The Police. Wiele się w aranżacji i interpretacjach tego utworu zmienia, ale raczej nie akompaniament umiejętnie tłumionych dźwięków gitary we wstępie i w zwrotce. Jak wykonać ten akompaniament? Trochę masz w tabulaturze, resztę dowiesz się z kursu…
Pobierz ⇒ The Police – „Every breath you take”
Czytaj dalej → Kurs gry na gitarze elektrycznej – Przegląd zagadnień: Charakterystyczny akompaniament