Lekcja: Modyfikacja bicia na 4/4 (3/11)
Tłumienie strun prawą dłonią
Kurs, którego dziewiątą lekcję właśnie czytasz rozpocząłem jakiś czas temu od przedstawienia popularnego bicia na gitarę. Bicie to jest rzeczywiście bardzo podstawowe… powszechnie też zwane „harcerskim” (nie wiedzieć dlaczego). Jego zastosowanie możesz odnaleźć nie tylko w piosenkach „harcerskich”. Gdy poszperasz, znajdziesz je w wielu znanych i szanowanych przebojach muzyki zarówno polskiej jak i światowej i to bardzo różnych gatunków.
Poniżej zamieszczam jeszcze raz diagram bicia z pierwszej lekcji, jednak tym razem z oznaczeniem dwóch uderzeń znakiem „x”.
Dlaczego oznaczyłem te uderzenia? – Znakiem „x” w tabulaturze gitarowej oznacza się zagranie wytłumionej struny. Ja użyłem tego samego symbolu, chociaż tutaj nie do końca chodzi o zagranie wytłumionej struny, co uderzenie w struny prawą ręką z jednoczesnym natychmiastowym ich stłumieniem.
Jaki efekt dzięki temu uzyskamy? – Posłuchaj przykładu z linku poniżej zwracając uwagę na pierwszy takt. On jest zagrany dokładnie zgodnie z powyższym diagramem. Wytłumiłem tu uderzenie na „dwa” oraz na „cztery”.
http://www.gitara-lekcje.pl/mp
Omówię Ci teraz możliwy sposób wykonania takiego tłumienia.
Popatrz na zdjęcia poniżej.
- Na zdjęciu pierwszym widzisz normalny „atak” prawej ręki. Dłoń zbiera się tu do normalnego uderzenia w struny palcami.
- Na zdjęciu drugim widać, że dłoń powinniśmy prowadzić w ten sposób, by wewnętrzna jej strona szła w ślad za opuszkami palców i natychmiast tłumiła struny uderzone palcami.
- Na trzecim zdjęciu widać, że opadająca w ten sposób dłoń opada na struny z odpowiednią siłą… Najlepiej taką, by wszystkie struny oparły się o progi, wydając charakterystyczny odgłos. Jak je nazwać? Przychodzi mi do głowy – odgłos „sieknięcia” (cokolwiek to znaczy… hihi).
Posłuchaj jeszcze kilka razy pierwszego taktu i teraz samodzielnie zagraj takie bicie. Możesz je poćwiczyć, grając te same akordy co ja w powyższym przykładzie:
G | e | D | D :||
Jest to wstęp oraz akompaniament refrenu do akustycznej wersji utworu „Naiwne pytania” grupy Dżem.
Być może nie kojarzysz tego tytułu. Wiele osób uznaje za tytuł tego utworu pierwsze słowa refrenu „W życiu piękne są tylko chwile”.
W dalszej części lekcji omówię kolejne modyfikacje bicia tam zastosowanego oraz zmiany melodyczne ukryte w wybrzmiewających akordach. Teraz jednak pozostańmy przy temacie tłumienia prawą ręką.
Czytaj dalej → Lekcja: Modyfikacja bicia w metrum 4/4 (4)