Lekcja: ​Pasaż 6/8 (4/7) – Lekcje gry na gitarze – Piaseczno
Lekcja: ​Pasaż 6/8 (4/7)

Lekcja: ​Pasaż 6/8 (4/7)

Przykład 3 – „Still got the Blues”

Kolejny przykład, to wstęp do jednego z utworów mojego ulubionego gitarzysty Gary’ego Moore’a „Still got the Blues”.

Pobierz ⇒ pasaż 6-8 wstęp „Still got the blues”

Pojawiają się tu trzy bardzo ciekawe nowe elementy w naszym kursie.

  • Dźwięk basowy nie zawsze należy do oznaczonego akordu. Zwróć uwagę na to, jak ciekawie dźwięki basu „schodzą” w tym fragmencie: D G C F H E A Nie widzisz jeszcze? To przeanalizuj ze mną:Jeśli popatrzymy na co drugi dźwięk basowy (basowy, to ten grany jako pierwszy w każdym takcie w tym pasażu), to zauważymy, że jest to zejście basu po skali (D C H A). Analizując dalej, zobaczymy z kolei, że dźwięk grany jako bas w parzystych taktach (2, 4 i 6-tym takcie), jest zawsze kwintą w dół w stosunku do dźwięku poprzedniego (D-G C-F H-E A). Całość tworzy piękną progresję na tle ciekawej harmonii!!!
  • Kolejną ciekawostką jest idealna możliwość zagrania tego wstępu jako ćwiczenia w duecie na dwie gitary. Druga gitara może zagrać partię gitary solowej.
  • Trzecią „nowością” w naszych lekcjach jest zagranie melodyjnego przejścia pojedynczymi dźwiękami w ostatnim takcie (nie graliśmy jeszcze melodii). Zobacz, że jest to podejście po dokładnie tych dźwiękach, po których zmierzała progresja basu w nieparzystych taktach całego wstępu.

Czytaj dalej → Lekcja: ​Pasaż 6/8 (5)