Lekcja: Akordy sus, add, omit (6/6) – Lekcje gry na gitarze – Piaseczno
Lekcja: Akordy sus, add, omit (6/6)

Lekcja: Akordy sus, add, omit (6/6)

Co ja mam grać? Czyli jak praktycznie wykorzystać wiedzę o budowie akordów?

Zdaję sobie sprawę, że nazbierało się tych akordów… Może się w zbuntowanej 😉 głowie zrodzić pytanie: „To co ja w końcu mam grać?” Odpowiedź niestety nie należy do tych z serii „łatwe”. Pewnie, że można pójść na łatwiznę i zazwyczaj zadowolić się akordami dur i moll. My jednak należymy do tych, którzy chcą wycisnąć więcej!!! Zróbmy więc małe podsumowanie. Dla ustalenia uwagi przyjmijmy założenie, że w harmonii chcemy używać jedynie dźwięków ze skali C-dur i żadnych innych. Jakie akordy spośród poznanych możemy grać? Popatrz do tabeli:


To już jest koniec… 🙂 Lekcja skończona. Poznałeś teorię o akordach, jakie możesz spotkać w przynajmniej  95% opracowaniach utworów innych niż jazzowe (w jazzowych więcej jest harmonii – akordów rozbudowanych powyżej 4 składników).

Dobra rada!

Uporządkuj wiedzę o harmonii.

Przeanalizuj ponownie wszystkie lekcje teoretyczne.
Upewnij się, że wszystko układa Ci się w spójną logiczną całość!!!


Już w kolejnej – piątej lekcji rozbudujemy razem harmonię jednego konkretnego utworu, a w szóstej lekcji zrobimy analizę jednego konkretnego utworu z bardzo ciekawą harmonią. Przygotuj się do tego dokładnie. Zobaczysz jak wykorzystując wiedzę teoretyczną, jaką poznałeś i zmieniając trochę harmonię, będziemy mogli zmienić klimat utworu. Jako zachętę posłuchaj jak może zabrzmieć „zwykły” akord C na skali C-dur. Pasażem, który poznałeś w lekcji praktycznej, zagram wszystkie możliwości z pierwszego wiersza ostatniej tabeli w lekcji.

http://www.gitara-lekcje.pl/mp3/lekcja4_teoria_akord_C_na_skali_C-dur.mp3

Harmonia tego przykładu wygląda następująco:

Csus2 | C-dur | Csus4 | C5 (Comit5) | C6 | C7+ | Cadd9 | Cadd2 | C-dur |

Uwaga! Każdy akord gram przez 2 takty. Czyż ten banalny w zasadzie przykład nie brzmi ciekawie???

Teraz już pozdrawiam Cię i do zobaczenia w lekcji piątej,

Witek


Jeśli zainteresował Cię powyższy artykuł – lekcja gry, a chcesz uczyć się gry na gitarze w sposób zorganizowany w oparciu o materiał wprowadzany w rozsądnej kolejności według starannie dobranych przykładów… – polecam ci zapisanie się na

Darmowy kurs gry na gitarze od podstaw.

Gdy zdecydujesz, że chcesz stawiać kolejne kroki w edukacji gitarowej pod okiem doświadczonego nauczyciela gry, wtedy zapraszam Cię do kontaktu ze mną. Chętnie podzielę się swoją wiedzą i przekażę Ci umiejętności.

Polecam Ci głównie kontakt przez e-mail: witold.slendakowski@gmail.com.
Możesz skorzystać też z kontaktu przez telefon: 502 218 525.
Być może nie odbiorę (zapewne prowadzę zajęcia) – wtedy napisz SMS, a ja oddzwonię.

Zajęcia prowadzę głównie w swoim studio muzycznym pod Piasecznem.
W niektóre dni dojeżdżam do uczniów.
Wieczorami i rano udzielam lekcji przez Skype.