Lekcja: Bicie country (1/3)
Poznasz dziś jeden z największych w Polsce szlagierów na gitarę akustyczną – „Whisky” grupy Dżem!!!
Jeśli chodzi o styl muzyczny, dzisiejsza lekcja będzie trochę podobna do poprzedniej. Jednak tym razem będziemy mieli mniej jednostajny rytm. Mieliśmy kilka lekcji grania palcami. Już za chwilę, czyli w dzisiejszej lekcji wracamy do „bić” 🙂 Dodatkowo dzisiaj zachęcę Cię do zagrania prostej melodii. Kto wie, może znajdziesz kogoś, kto stworzy z Tobą duet podgrywając Ci akordy do melodii?
Życzę Ci wiele przyjemności z grania!
O czym w lekcji?
- Przykład bicia country na akordzie C-dur?
- „Whisky” (przykład 1)
- „Sealed with a kiss” (przykład 2)
- „Ale Magda mówi” (przykład 3)
Przykład bicia country na akordzie C-dur
W poznawanym dziś biciu bas nadal będziemy grali kciukiem w dół, zmieniając dźwięki basu (najczęściej pryma-kwinta). Tym razem jednak liczba uderzeń w akord będzie się zmieniała w zależności od potrzeby (np. klimatu, jaki będziemy chcieli uzyskać). Przypominam Ci, że ostatnio po zagraniu jeden raz basu zawsze graliśmy jeden raz akord.
Ze względu na zastosowanie w tym rytmie w niektórych miejscach podziałów szesnastkowych (cokolwiek na razie to znaczy :)), na potrzebę łatwiejszego i precyzyjniejszego wytłumaczenia rytmu, potraktuję jeden takt jako dwa grane w dwa razy większym tempie. Chodzi mi o to, że nie wszystkie uderzenia da się dobrze opisać jeśli, licząc 1, 2, 3, 4, mamy na myśli ćwierćnuty.
Teraz mamy jednak lekcję praktyczną, więc zerknij co najwyżej na poniższy rysunek. Jeśli wiesz o co chodzi, to dobrze, jeśli nie – spoko 😉 Wrócimy jeszcze do tego rysunku – teoria innym razem.
Na rysunku pokazałem strzałkami, gdzie będziesz uderzać w poznawanym dziś rytmie. Szczegóły uderzania już za chwilę, a teraz posłuchaj tego rytmu:
Pobierz ⇒ C-dur
Teraz graj po kolei w ten sposób:
Pierwsza część taktu:
- na „1” – bas – pryma, czyli dźwięk C na 5 strunie grany kciukiem do dołu.
Zobacz zdjęcie:
- na „2” – uderzenie w dół paznokciami palców: wskazujący, środkowy i serdeczny
Zobacz zdjęcie:
- na „2 i” – uderzenie w górę. Tym razem odmiennie od poznanych wcześniej bić uderzenie w górę graj również palcami: wskazującym, środkowym i serdecznym. Zrób to opuszkami palców.
Zobacz zdjęcie:
Uwaga! Prawidłowo i niezbyt silnie grając nie powinieneś praktycznie poruszać ręką. Uderzenia na „2” oraz na „2 i” powinny być przez Ciebie zrealizowane przez uderzenie w czasie prostowania podwiniętych do środka dłoni palców, a następnie przez ponowne ich zamykanie do środka dłoni. Przy próbie głośniejszej i silniejszej gry może dojść w pierwszej kolejności praca całej dłoni wychodząca z nadgarstka i dopiero przy jeszcze silniejszym graniu praca całej ręki w górę i w dół. Pamiętaj jednak, że główna precyzja wychodzi z prostujących się i zginających ponownie palców dłoni lewej ręki.
- na „3” grasz kolejny bas – w tym wypadku kwintę akordu (czyli dźwięk G na III progu 6 struny)
- na „4” grasz jedno uderzenie w dół
Druga część taktu:
- na „1” – bas – pryma (tak jak w pierwszej części bicia)
- na „2” oraz na „2 i” – 2 uderzenia, tak jak w pierwszej części
- na „3” – bas – kwinta – tak jak w pierwszej części
- na „3 i” – akord grany palcami, ale tym razem zaczynasz od dołu. Zobacz, że jest to zgodne z naturalnym ruchem ręki – na „3” było uderzenie kciukiem w dół. Jeśli było z lekkim rozmachem, to ręka zeszła Ci do dołu, więc uderzenie w górę opuszkami będzie jak najbardziej naturalne.
Dalej już tak samo jak w pierwszej części bicia:
- na „4” – w dół prostującymi się palcami
- na „4 i” w górę (palce wracają ponownie do środka dłoni)
Uruchom jeszcze raz i graj z nagraniem:
Pobierz ⇒ C-dur
Zobacz też to bicie – uderzenie po uderzeniu na zdjęciach:
Czytaj dalej → Lekcja: Bicie country (2/3)