Lekcja: Bicie na 4/4 (2/4)
Lekcja 1
O czym w lekcji?
- Jak czytać diagramy akordów?
- Pierwsze akordy na gitarze
- Bicie (rytm) 4/4
- Praktyczne ćwiczenie – „Arahja” zespołu Kult
- Przykład – ćwiczenie – „Hip To My Heart” (bonus na stronie www)
- Przykład – ćwiczenie – „Baśka” (bonus na stronie www)
Jak czytać diagramy akordów?
Naszą przygodę z gitarą zaczniemy od gry akordami. Gra na gitarze polega bardzo często właśnie na graniu akordów, czyli kilku dźwięków np. tworzących podkład pod śpiew lub melodię graną na innym instrumencie. Jak to zrobić? Należy przycisnąć palcami struny go gryfu w odpowiednich miejscach. Gryf będę przedstawiał w następujący sposób:
Przyjęło się w literaturze i programach dla gitarzystów przedstawiać gryf właśnie w powyższy sposób.
Struny
Struna nazwana E1 (najcieńsza) jest przedstawiana najwyżej na diagramach. Gitarzysta trzymający instrument widzi to inaczej – struna E1 jest najniżej. Przyzwyczaisz się szybko do takiej notacji. Litera E w nazwie struny oznacza, że jak uderzymy w pustą strunę, to usłyszymy dźwięk E. Cyfra 1 oznacza, że uznajemy tę strunę jako pierwszą (licząc je po kolei). Czyli H2, to struna druga i uderzona wyda dźwięk H itd….
Progi
Rzymskimi liczbami przyjęto się oznaczać numery progów (metalowych sztabek) na gryfie. Rzymską liczbę I zapisuję nie pod progiem (pionową kreską), tylko pomiędzy początkiem gryfu, a I progiem (zobacz diagram poniżej). Dlaczego? Ponieważ jest to miejsce, w którym trzeba przycisnąć strunę, by oparła się ona właśnie o próg i wydała czysty dźwięk właściwy dla danej struny i danego progu.
Pierwsze akordy na gitarze
Poniższy diagram przedstawia akord a-moll.
- Pierwsza struna powinna wybrzmiewać pusta (oznaczyłem to pustą kropką po lewej stronie gryfu).
- Druga struna powinna być przyciśnięta pierwszym palcem lewej ręki pomiędzy początkiem gryfu, a pierwszym progiem (dalej będę mówił przyciśnięta na pierwszym progu).
- Trzecia struna – trzeci palec przyciska drugi próg.
- Czwarta struna – drugi palec, drugi próg.
- Piąta i szósta struna pozostają puste.
Uderz teraz akord – powinien zabrzmieć czysto (przyjmuję założenie, że masz nastrojony instrument do dźwięków jak na pierwszym diagramie. Jeśli nie jest nastrojony, a nie wiesz jak to zrobić, to poproś o pomoc kogoś doświadczonego. Ja powiem Ci więcej o strojeniu gitary w jednej z kolejnych lekcji. Możesz też nabyć tuner – urządzenie do strojenia. Polecam Ci np. bardzo wygodny i wszechstronny model EP-40. Mają bardzo dobrą jakość w przystępnej cenie). Struny nie powinny „brzęczeć”, „dzwonić o progi” lub nie powinny pozostawać wytłumione.
Chcę nauczyć Cię dziś bicia gitarowego, jak w tym pliku:
Pobierz ⇒Bicie na 4/4 w podziale ósemkowym
Jest to przykład oparty na harmonii utworu „Arahja” grupy Kult (rytmicznie powinno się użyć innego bicia, ale do tego jeszcze wrócimy w kolejnych lekcjach ;)). Cechą tego przykładu jest prostota zmieniania chwytów pomiędzy poszczególnymi akordami.
Pozostałe chwyty jakie będą Ci potrzebne do zagrania tego przykładu, to d-moll, E-dur i A-dur7.
W tym diagramie zwracam Twoją uwagę na znak przekreślenia przy szóstej strunie. Oznacza on, że należy w ten sposób uderzyć struny gitary, by ta jedna struna nie wybrzmiewała.
Czytaj dalej → Lekcja: Bicie na 4/4 (3/4)