Lekcja: Ciekawe bicia w rytmie 4/4 (1/7) – Lekcje gry na gitarze – Piaseczno
Lekcja: Ciekawe bicia w rytmie 4/4 (1/7)

Lekcja: Ciekawe bicia w rytmie 4/4 (1/7)

Bić, albo nie bić…

Witaj w kolejnej lekcji. Pokażę Ci dzisiaj aż ​6​ bić wykorzystanych w bardzo różnych utworach. Każde jest inne, mają jednak przynajmniej jedną podstawową wspólną cechę, która odróżnia je od bicia na 4/4, jakie przedstawiłem Ci w pierwszej lekcji. Ta cecha to częstotliwość poruszania i uderzeń prawą ręką w jednym takcie. W tamtym biciu uderzenia w struny realizowaliśmy albo w punkt wyznaczany ćwierćnutami (czyli na „raz”, „dwa”, „trzy” lub „cztery”), albo dokładnie w połowie pomiędzy ćwierćnutami – czyli na „…i”. Czyli potencjalnie można wyznaczyć osiem miejsc, gdzie we wtedy poznanym biciu lub w biciach o podobnym charakterze uderzaliśmy w struny.

Dziś poznasz bicia, gdzie tych miejsc będzie dwa razy więcej. Czyli potencjalnie aż 16. Nasze uderzenie  w struny wykonywać będziemy czasem również pomiędzy np. „raz” a „i”. W biciach dziś poznanych ręka pracuje bardzo płynnie. W ciągu jednego taktu porusza się do góry i do dołu osiem razy – wszystko bardzo swobodnie. Bicia tego typu nazywam biciami o podziale szesnastkowym. Ich zastosowanie to stosunkowo wolne utwory w metrum 4/4. Bicia w podziale ósemkowym, jak np. to poznane w lekcji pierwszej, nadają się raczej do utworów o szybszym tempie.

Wiele osób zadaje mi pytanie: „Jak dobrać bicie do utworu?” Odpowiedzi udzielę w jednej z ostatnich lekcji kursu. Będzie ona poświęcona w całości dobieraniu bicia. Najpierw jednak powinieneś poznać cały wachlarz typów akompaniamentów, by było w czym wybierać 🙂

Teraz już wracamy do dzisiejszego tematu. Nie namawiam Cię bynajmniej do uczenia się wszystkich siedmiu bić jakie dziś Ci przedstawię… a może jeszcze kolejnych dwudziestu, jakie mógłbym Ci przedstawić ;))) Moim głównym celem jest, by pokazać Ci kilka możliwości. Po poznaniu i ograniu sobie kilku tego typu bić, kolejne wygenerujesz sam. Zrobisz to z łatwością do praktycznie każdego utworu na 4/4 w muzyce rockowej, popowej czy balladzie.

Baw się dobrze!!!


O czym w lekcji?

  • Przykład 1 – „Knockin’ on heavens door” – Bob Dylan
  • Przykład ​2 – „21 Guns” – Green Day
  • Przykład ​3 – „Wish You Were Here” – Pink Floyd
  • Przykład ​4 – „Zombie” – The Cranberries
  • Przykład ​5 – „Piosenka pisana nocą” – Piotr Roguski
  • Przykład ​6 – Przepis na „rzewną” balladę – Cezik

Czytaj dalej → Lekcja: Ciekawe bicia w rytmie 4/4 (2/7)