Lekcja: Ciekawe bicia w rytmie 4/4 (4/7)
„Wish You Were Here” – Pink Floyd
Utwory Pink Floyd (w szczególności te z lat ’60-’70) są świetnym materiałem do uczenia się gry na gitarze. Gitary w nagraniach z tamtych czasów brzmią czysto i nagrywane są bez retuszowania granych dźwięków i brzmienia.
W przykładzie do dzisiejszej lekcji proponuję Ci bicie wykorzystane mniej więcej od połowy utworu (gdy zaczyna się wokal) – „Wish You Were Here” z roku 1975.
Jeśli jeszcze nie znasz tego utworu, to zachęcam Cię do poszukania nagrania – solidna dawka klimatycznego rocka!!! Bicie możesz przeanalizować, patrząc na diagram poniżej:
Uwaga! Mniejszą strzałką w dół ↓ na: „1i” oraz „3i” oznaczyłem uderzenie właściwej dla akordu struny basowej (nie całego akordu). Zrozumiesz dobrze o co chodzi, gdy diagram przeanalizujesz z nagraniem jakie dla Ciebie zrobiłem:
Pobierz ⇒ „Wish you were here”
Akordy w tej części utworu są następujące:
C | D/Fis | a | G |
D/Fis | C | a | G |
Zauważ, że w akordzie D-dur w 2 i 5 takcie należy zagrać bas Fis. Jednak, aby to zrobić, koniecznie jest chwycenie akordu D-dur/Fis w sposób, jakiego jeszcze Ci nie przedstawiałem:
Chwytasz D-dur w znany Ci sposób. Prawą dłonią jednocześnie obejmujesz gryf i kciukiem przyciskasz strunę 6 na II progu – to jest dźwięk Fis, który masz zagrać w basie. Zobacz również na zdjęciu jak możesz to chwycić:
Powyżej przedstawiłem związany z dzisiejszą lekcją fragment utworu z akompaniamentem pod wokal. Zachęcam Cię jednak oczywiście do zagrania utworu w całości.
Jesteś chętny do poeksperymentowania? Poniżej zamieszczam Ci link opracowanej przeze mnie tabulatury wstępu instrumentalnego dla gitary akompaniującej:
http://www.gitara-lekcje.pl/materialy/pink_floyd-wish_you_were_here.pdf
W opracowaniu umieszczam fragmenty melodyczne, a pomijam zróżnicowane uderzenia w środkowej części każdego taktu. Podaję tylko akord, na jakim należy wykonać fragment bicia. Chcę Cię w ten sposób sprowokować. Wypełnij to miejsce własnym pomysłem. Niech to będą Twoje dwa… może cztery uderzenia!!!
Czytaj dalej → Lekcja: Ciekawe bicia w rytmie 4/4 (5/7)