Lekcja: Pasaż 4/4 (rock, pop, ballada) (1/4) – Lekcje gry na gitarze – Piaseczno
Lekcja: Pasaż 4/4 (rock, pop, ballada) (1/4)

Lekcja: Pasaż 4/4 (rock, pop, ballada) (1/4)

O czym w lekcji?

  • Pasaż – co to jest?
  • Jak czytać tabulaturę?
  • Gra palcami – fingerpicking
  • „Tornero” – przebój zespołu I Santo California (przykład 1)
  • Linia basu w pasażach
  • „Holiday” grupy Scorpions (przykład 2)

Dziś zajmiemy się rozłożeniem dźwięków akordów w ten sposób, by tworzyły nam akompaniament do utworu. Posłuchaj tego fragmentu, by zapoznać się z tematem dzisiejszej lekcji: http://www.gitara-lekcje.pl/mp3/lekcja4_pasaz4-4_C-dur.mp3

Pasaż

Pasaż – to rozłożenie dźwięków akordu w czasie, czyli zagranie ich kolejno po sobie.

Uwaga!

Ujmując rzecz bardzo prawidłowo, to ćwiczenie, które zagramy za chwilę, a zapisane jest poniżej nie jest pasażem w sensie muzycznym. Tak jednak nazywa ten sposób gry większość gitarzystów, więc pozostańmy przy tym nazewnictwie. Prawidłowo powinienem nazwać dzisiejszą lekcję: arpeggio na 4/4. Nazwę „arpeggio” stosuje się jednak częściej w odniesieniu do gry na gitarze do bardzo szybkiego ogrywania akordu na gitarze solowej.

Poznawany dziś pasaż, zagrasz do rytmu 4/4. Wartość granych nut to ósemki, co oznacza, że kolejne nuty możesz liczyć: „1 i 2 i 3 i 4 i”. Zobacz przykład, który wskazałem Ci w linku powyżej:

Jest to pasaż zagrany na akordzie C-dur.

Powyższy przykład to zagranie kolejno dźwięków z akordu C-dur złapany w znany Ci sposób. W dotychczasowych lekcjach przedstawiałem akord w postaci diagramu ułożenia palców na gryfie:

Jednak taki „zapis” nie wystarcza przy próbie przekazania kolejności grania dźwięków. W przykładzie powyżej (patrz: diagram z napisem TAB po prawej stronie) użyłem zapisu, do jakiego – jako gitarzysta – możesz się już przyzwyczaić. To jest zapis Tabulaturowy (TAB).


Czytaj dalej → Lekcja: Pasaż 4/4 (rock, pop, ballada) (2/4)