Lekcja: Pasaż na 4/4 (rock, pop, ballada) (2/4) – Lekcje gry na gitarze – Piaseczno
Lekcja: Pasaż na 4/4 (rock, pop, ballada) (2/4)

Lekcja: Pasaż na 4/4 (rock, pop, ballada) (2/4)

Jak czytać tabulaturę?

Tabulatura przedstawia miejsce na gryfie, którego powinieneś „użyć”, gdzie powinieneś zagrać dźwięk. Sześć poziomych linii oznacza poszczególne struny. Na tabulaturze struna basowa E6 jest oznaczona na dole, a wiolinowa E1 na górze. Liczby umieszczane na tych liniach oznaczają numer progu, na jakim dźwięk ma być zagrany. Niestety z tego sposobu zapisu nie widać automatycznie, jak ułożyć palce pod dłużej ogrywany akord. Ja proponuję Ci – złap teraz akord C-dur z drugiego diagramu i zacznij analizę zapisów tabulatury razem ze mną.

Pierwsza cyfra to 3. Zapisana jest na piątej linii – to dźwięk basowy C (dalej będę pisał nie o liniach, tylko o strunach). Zauważ, że zgadza Ci się to z chwytem akordu C-dur. Dalej jest cyfra 0 na pierwszej strunie – to dźwięk E. Skoro dźwięk ten jest dalej na tabulaturze, oznacza to, że trzeba zagrać te dźwięki w kolejności: najpierw ten na 3 progu piątej struny, a później ten na pustej pierwszej strunie. Myślę, że dalej wszystko już jest jasne. Czyli trzeci dźwięk w kolejności to C na 1 progu drugiej struny, czwarty to G na pustej strunie trzeciej itd.

Tabulatury gitarowe, choć BAAAARDZO pomocne, podobnie do diagramów akordów, mają też swoje wady, a mianowicie – nic nie mówią o tym, jak długo mają trwać dźwięki. Ty już to wiesz dla tego przykładu, ponieważ odsłuchałeś plik .mp3.

Posłuchaj jednak tego przykładu:

Pobierz ⇒ pasaż C-dur zmieniony

Ten sposób zagrania również pasuje do tej tabulatury. Jednak zupełnie nie o to mi chodziło, zapisując tę tabulaturę.

W moim kursie TABy wystarczą, ponieważ przykłady nadal będę popierał (tak jak do tej pory) plikami muzycznymi (mp3), lub wskazaniem miejsc w sieci, gdzie usłyszysz sposób zagrania. W bardziej zróżnicowanych rytmicznie przykładach załączę Ci również zapis nutowy, który ma już określoną długość trwania dźwięków. Jeśli znasz nuty, to wiele Ci wyjaśni. Jeśli nie znasz, to polecam Ci naukę nut już dziś. Zdecydowanie nie zgadzam się z twierdzeniem, że to już nie jest nikomu potrzebne. O zapisie nutowym powiem trochę w dalszej części kursu w jednej z lekcji teoretycznych.


Dobra rada!

Naucz się nut już dziś!
To międzynarodowy język, którym posługują się muzycy.
Łatwiej stworzysz harmonię lub ułożysz w głowie rytm, widząc muzykę.


Czytaj dalej → Lekcja: Pasaż na 4/4 (rock, pop, ballada) (3/4)