Lekcja: ​Modyfikacja ​bicia na 4/4​ (11/11) – Lekcje gry na gitarze – Piaseczno
Lekcja: ​Modyfikacja ​bicia na 4/4​ (11/11)

Lekcja: ​Modyfikacja ​bicia na 4/4​ (11/11)

Akordy do celów specjalnych

Na zakończenie zwrócę Ci jeszcze uwagę na ciekawie brzmiący akord na samym końcu utworu.

Jest to e-add2. Nadaje się właśnie jedynie na takie „specjalne okazje”. Tu zastosowany jako akord wybrzmiewający na końcu utworu. Spotkasz go też np. w „Autobiografii” Perfectu przy przejściu ze zwrotkę na refren. Najciekawiej zabrzmi uderzony jednym powolnym ruchem przez wszystkie struny. Oto jego diagram:

Akord do celów specjalnych 2

Skoro już wspomniałem o „akordzie do celów specjalnych”, to przy okazji może jeszcze jeden taki akord ;).

W dzisiejszej lekcji wspomniałem o czymś takim, jak progresja flamenco. Istnieje bardzo ciekawie brzmiący akord charakterystyczny dla gitarzystów grających muzykę z kręgów bliskich flamenco, który można jeszcze do takiej progresji wtrącić. Gdy gramy ostatni akord w progresji – czyli E-dur, możemy przesunąć na moment (np. w środku taktu) palce o jeden próg dalej (tak jak w akordzie F-dur), jednak nie ustawiając poprzeczki na pierwszym progu. Podkreślam, że akordu nawet chyba nie powinniśmy nijak nazywać – ot taki sposób wykonania. Jeśli jednak bardzo się uprzemy, to analizując jego zawartość możemy go nazwać np. F7+add11+. Wygląda on na diagramie tak:


Posłuchaj przykładu jego wykorzystania:

Pobierz ⇒ brzmienie i wykorzystanie akordu F7+add11

W powyższym przykładzie zagrałem najpierw dwa razy ten charakterystyczny akord, później E-dur, a następnie gdy grałem już biciem, wplatałem go w czwartym i ósmym takcie.


TO JUŻ KONIEC LEKCJI 🙂


Powyższy materiał jest niewielkim fragmentem całości tematów związanych z nauką gry na gitarze. Te i inne zagadnienia znajdziesz w wielu praktycznych lekcjach Darmowego kursu gry na gitarze, który tworzę dla pasjonatów tego instrumentu.

Jeżeli odpowiada Ci taka forma zgłębiania wiedzy, jeśli chcesz uczyć się w sposób systematyczny i zorganizowany, poznawać kolejne tajniki gry na tym instrumencie i rozwijać swoje umiejętności według zamysłu i na podstawie ćwiczeń doświadczonego nauczyciela, zapisz się na Darmowy kurs gry na gitarze (formularz zapisu >>>) lub przyjdź do mojego studia muzycznego (ewentualnie łącząc się przez Skype) na lekcje indywidualne i rozwijaj umiejętności bezpośrednio pod moim okiem (kontakt >>>).

Serdecznie zapraszam,

Witek Ślendakowski