Lekcja: ​Pasaż 6/8 (7/7) – Lekcje gry na gitarze – Piaseczno
Lekcja: ​Pasaż 6/8 (7/7)

Lekcja: ​Pasaż 6/8 (7/7)

Technika Pull-off

Pull-off to wydobywanie dźwięku za pomocą pociągnięcia w dół ustawionego na strunie palca lewej (!!!) ręki, tak by struna zaczęła drżeć i wydała dźwięk. Sposób zapisu jest podobny, tylko litera jest inna – „P” lub „p”. Zobacz sposoby zapisu:

       

Pobierz ⇒ pull-off d-cis

Przykład zastosowania:

Połączone przykłady zastosowania przedstawione powyżej dla hammer-on i pull-off możesz odsłuchać tutaj:

Pobierz ⇒  hammer-on pull-off


Teraz poćwicz, by zagrać wyżej przedstawiony przykład – wstęp do utworu „Chodź, przytul, przebacz” z repertuaru Andrzeja „Piaska” Piasecznego.


To był ostatni przykład 🙂

W dzisiejszej lekcji podałem Ci wiele utworów i wiele technik, które – jeśli rzeczywiście zacząłeś niedawno przygodę z gitarą – mogą Ci zająć więcej niż tydzień ćwiczeń.
Chcę jednak podkreślić, że opanowanie tego materiału nie jest absolutnie warunkiem przejścia do dalszych rzeczy – jak uważa wielu moich uczniów.

Jak zwykle polecam Ci granie z rytmem. Najlepiej precyzję gry wyrabia granie z metronomem. Polecam Ci ponownie byś nabył takie urządzenie, albo grał z ulubionym metronomem programowym. W pierwszej lekcji zaproponowałem Ci konkretne urządzenie i link do metronomu on-line.
Tutaj podaję jeszcze jeden link: www.metronomeonline.com – wystarczy myszką wskazać tempo.

Jeśli jednak zbyt długie granie z metronomem Cię znudzi, to wróć do rytmów perkusji w mp3. Do dzisiaj prezentowanych przeze mnie ćwiczeń możesz użyć rytmów, które dostałeś ode mnie w lekcji 3. Jeśli jeszcze nie masz ich na dysku, to przypominam, że czekają na Ciebie pod adresem http://www.gitara-lekcje.pl/mp3/materialy_mp3_do_3lekcji.zip
Spakowane są w archiwum .zip. Przykłady dzisiejsze graj w tempie 50 lub 60.


Powyższy materiał jest niewielkim fragmentem całości tematów związanych z nauką gry na gitarze. Te i inne zagadnienia znajdziesz w wielu praktycznych lekcjach Darmowego kursu gry na gitarze, który tworzę dla pasjonatów tego instrumentu.

Jesteś zainteresowany, by ktoś kontrolował ustawienie Twojej ręki w grze pasażami? Chcesz móc w każdej chwili dopytać o najdrobniejsze szczegóły? Wolisz być kontrolowany na bieżąco przez doświadczonego gitarzystę i nauczyciela? Zapisz się na Darmowy kurs gry na gitarze (formularz zapisu >>>) lub przyjdź do mojego studia muzycznego (ewentualnie łącząc się przez Skype) na lekcje indywidualne i rozwijaj umiejętności bezpośrednio pod moim okiem (kontakt >>>).

Serdecznie zapraszam,

Witek Ślendakowski