Lekcja: Akordy sus, add, omit (2/6) – Lekcje gry na gitarze – Piaseczno
Lekcja: Akordy sus, add, omit (2/6)

Lekcja: Akordy sus, add, omit (2/6)

Akordy typu Xadd

W akordzie typu Xadd chodzi o dołożenie jakiegoś składnika do akordu. Add to skrót od angielskiego added – dodany. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że najpopularniejszy akord tego typu to Xadd9. Wśród gitarzystów w Polsce niewątpliwie świetnie znany z utworu „Whisky” grupy Dżem. Któż od tego nie zaczynał? 🙂 My również w tym kursie niebawem „przerobimy” ten kawałek. W przytoczonym przeze mnie utworze występuje akord Cadd9, co oznacza, że składnikami są tu dźwięki C E G z akordu C-dur i dźwięk D będący dodaną 9-tką (czyli interwałem nony). Dlatego możemy powiedzieć na ten akord „C-dur z dodaną noną”. Policz jeszcze dla swojej pewności, że D, to dziewiąty składnik skali:

C D E F G A H C D

1  2 3 4 5  6 7  8 9

Może zastanawiasz się nad tym, że przecież D to drugi, a nie dziewiąty składnik. Praktycznie masz rację, rozumując w ten sposób. Cadd2 to będą jednak dźwięki C D E G (a nie C E G D). Takie różnice to już są niuanse. Możesz te akordy traktować jak jeden i ten sam. Ja np. zagrałbym Cadd9 tak:

Cadd9

a Cadd2 tak:

Cadd2

Różnicą jest tu umiejscowienie dźwięku D w akordzie. Zaufaj jednak we wrażliwość własnego ucha i dobierz zawsze akord lepiej pasujący w danym fragmencie.

Pamiętaj KONIECZNIE o innej ważniejszej rzeczy dotyczącej poznanych dziś akordów – Csus2 to nie to samo, co Cadd2.

Wiesz dlaczego? Csus2 to trójdźwięk C D G. Cadd2 to czterodźwięk C D E G. Brzmią zdecydowanie inaczej.


Czytaj dalej → Lekcja: Akordy sus, add, omit (3/6)